Rekolekcje Lectio divinaStatutowy cel formowania duchowości i kultury biblijnej Dzieło Biblijne realizuje przez organizowanie rekolekcji zamkniętych dla swoich członków i kandydatów. Celem tych rekolekcji jest wprowadzenie w praktykę osobistej lectio divina, czyli modlitewnej lektury Pisma Świętego.

Dzieje się to podczas rekolekcji, które stwarzają dobrą przestrzeń do słuchania słowa Bożego w klimacie skupienia, z możliwością indywidualnej rozmowy duchowej. Tematykę i dynamikę rekolekcji wyznacza słowo Boże wspólnie zgłębiane w lectio, a następnie indywidualnie przyjmowane i modlitewnie przeżywane w meditatio, oratio i contemplatio, według wskazań podanych przez rekolekcjonistę.

Lectio divina

Uproszczoną formą rekolekcji są spotkania w rytmie lectio divina zatytułowane „24h ze słowem Bożym”. Polegają one na dwudziestoczterogodzinnym obcowaniu ze słowem Bożym pochodzącym z jednego fragmentu tekstu biblijnego. Dzieje się to zgodnie z dynamiką lectio divina według jej czterech etapów. Celem spotkania jest przyswojenie sobie tej praktyki duchowej, modlitewnej lektury Biblii.Dzieło Biblijne im. Św. Jana Pawła II w Archidiecezji Przemyskiej